Z novimi tehnologijami do nižjega logističnega in okoljskega odtisa premestljivih baz
Usklajevalno srečanje partnerjev konzorcija HibroM in predstavnikov MORS v Vojašnici Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici
- Podrobnosti
Med razvojem novih inovativnih rešitev so povratne informacije s strani naročnika oziroma končnega uporabnika sistema ključnega pomena. Prav temu je bilo namenjeno srečanje partnerjev in podizvajalcev raziskovalno-razvojnega in inovacijskega projekta (RRIP) Hibrom ter naročnika Ministrstva za obrambo Republike Slovenije (MORS) v Vojašnici Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici. Na tej lokaciji bo namreč demonstrirana v okviru projekta razvita rešitev hibridnega mobilnega mikro omrežja, ki bo izboljšala pretvorbo, hranjenje in porabo električne energije premestljivih baz.
Pametno mikro omrežje bo postavljeno v naravno okolje
V projektu HibroM vodilni partner TECES in sodelujoči partnerji ROBOTINA d.o.o., TAB d.d. in STUBELJ d.o.o. skupaj s podizvajalci TPV Prikolice d.o.o., SMARTIS d.o.o., UL Fakulteta za elektrotehniko, UL Fakulteta za strojništvo, UM Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko razvijajo inovativne rešitve na področju pretvorbe, hranjenja in porabe električne energije premestljivih baz. Končna rešitev bo obsegala razvoj vlečnega priključnega hibridnega agregata, razvoj baterijskega vlečnega hranilnika električne energije, razvoj pametne razdelilne omarice in razvoj pametnega omrežja. Končni rezultat projekta bo postavitev in prikaz delovanja celotnega sistema v naravnem okolju.
Projektna rešitev bo izboljšala pretvorbo, hranjenje in porabo električne energije premestljivih baz
Za lokacijo demonstracije rešitve HibroM je bila izbrana Vojašnica Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici, kjer je tudi sedež 670. logističnega polka (LOGP) slovenske vojske. LOGP enotam slovenske vojske zagotavlja celotno logistično podporo s premestljivimi logističnimi moduli pri oskrbi, premikih in transportu enot Slovenske vojske. To zajema tudi zagotovitev nastanitev na terenu in oskrbo začasnih vojaških baz ali baz v podporo sistemu zaščite in reševanja z električno energijo. Ker terenski pogoji pogosto onemogočajo priklop neposredno na električno omrežje, so alternativne rešitve za oskrbo z energijo ključnega pomena. Poleg znižanja porabe goriva, zmanjšanja vzdrževalnih stroškov in potrebe po nadomestni generatorjih, projekt HibroM postavlja v ospredje tudi okoljske cilje. Ti cilji vključujejo predvsem zmanjšanje logističnega in okoljskega odtisa ter znižanje emisij hrupa.
S skupnim razvojem in celovitimi rešitvami omogočiti slovenskim partnerjem vstop v mednarodne obrambne verige vrednosti
Projekt HibroM spada pod okrilje Nacionalnega strateškega programa PamPIK in Slovenskega partnerstva za energijo in okolje na obrambnem področju (SiEnE). Partnerstvo ob podpori MORS v okviru različnih razvojno-raziskovalnih in inovacijskih projektov stremi k ozelenitvi slovenskega obrambnega sektorja in povečanju tehničnih/tehnoloških zmogljivosti slovenske vojske in sistema za zaščito in reševanje. Skupni razvoj in integracija slovenskih komponent in sistemov v celovite rešitve, s katerimi se pripravlja možnosti za vključevanje slovenskih partnerjev v mednarodne obrambne verige vrednosti, je ena od krovnih aktivnosti SiEnE.
Dodatne informacije
dr. Marja JERIČ – TECES .:. +386 2 333 13 56 .:.