Partnerji projekta HibroM na ogledu začasne baze Slovenske vojske
Partnerji RRI projekta HibroM na ogledu začasne baze Slovenske Vojske v Mežici: korak naprej v razvoju energetskih rešitev
- Podrobnosti
Partnerji konzorcija razvojno-raziskovalnega (RRI) projekta HibroM so v septembru 2023 obiskali začasno bazo Slovenske vojske (SV) z namenom seznanitve s sedanjimi rešitvami za energetsko oskrbo premestljivih baz.
SV je začasno bazo v Mežici postavila kot izhodišče za pomoč pri odpravljanju katastrofalnih posledic letošnjih avgustovskih poplav v Mežiški dolini. Ob naravnih katastrofah velikega obsega je za zaščito in reševanje ključnega pomena hitra in enostavna postavitev začasnih namestitev ter zanesljivo delovanje naprav, predvsem pri zagotavljanju osnovnih pogojev kot so električna in toplotna energija, voda in ostale za življenje nujne dobrine.
Med partnerji projekta in strokovnjaki SV, ki predstavljajo hkrati tudi uporabnike rešitev v bazah, je potekala konstruktivna debata o pomanjkljivostih sedanjih rešitev in želenih izboljšavah predstavljenih načrtovanih rešitev, ki jih bodo partnerji razvili v okviru RRI projekta Razvoj hibridnega mobilnega mikro omrežja začasnih baz (HibroM).
Dveletni RRI projekt HibroM, ki se je pričel izvajati v avgustu 2023 s financiranjem Ministrstva za obrambo Republike Slovenije (MORS), naslavlja zaznane potrebe Slovenske Vojske in Urada RS za zaščito in reševanje (URSZS) za izboljšanje energetske oskrbe začasnih premestljivih vojaških baz.
V prihodnje strokovnjaki za podnebne spremembe napovedujejo še povečano pojavnost tovrstnih in drugih naravnih nesreč, kot so bile katastrofalne poplave v Sloveniji v avgustu 2023. Zato je izrednega pomena pravočasno odzivanje države na morebitne nove izredne pojave kot posledica okoljskih in podnebnih sprememb.
To je tudi eden izmed razlogov, zakaj MORS v okviru projekta HibroM financira razvoj novih rešitev, ki bodo pripomogle k hitrejšemu odzivu SV in URSZR ter zanesljivejši energetski oskrbi ciljnih skupin v primeru novih izrednih ukrepov ali katastrof.
Kot rezultat projekta HibroM se načrtuje razvoj novega in inovativnega integriranega sistema za hitro vzpostavitev delujočega, pametnega in upravljanega mikro omrežja na terenu. Sestavljale ga bodo premestljive posamezne rešitve, kot so hibridni dizelski agregat z možnostjo hrambe energije, hranilnik električne energije na osnovi baterij, pametno mikro omrežje z digitalnim dvojčkom in dinamičnim upravljanjem porabnikov in virov.
Novo razvite rešitve bodo omogočile hitro namestitev sistema na terenu, zanesljivo delovanje, medsebojno IT povezljivost in znižanje ogljičnega odtisa z uporabo novih alternativnih virov energije ter zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.
Sprotno usklajevanje partnerjev konzorcija z naročnikom MORS ter uporabniki iz SV med razvojem rešitev in izvajanjem projektnih aktivnosti je ključnega pomena za zagotovitev uporabniku in okolju prijazno končno rešitev. Zato bodo podobni dogodki za predstavitev napredka in izmenjavo izkušenj med razvojnimi partnerji in uporabniki SV postali stalnica v aktivnosti in projektih pod okriljem TECES in partnerstva SiEnE.
Več o projektu preberite na spletni strani SiEnE.
Dodatne informacije
Za več informacij o aktivnostih projekta HibroM in možnosti vključevanja v SiEnE mednarodne aktivnosti, projekte ali dobavne verige, nas kontaktirajte.
Postanite član TECES in SiEnE in bodite obveščeni o vseh aktualnih aktivnostih in priložnostih: POVEZAVA
Dr. Marja JERIČ – TECES .:. +386 2 333 13 56 .:.