• TECES
  • INDY
  • SRIP
teces znak bw

Select your language

 

Prometni vodni krog

Čas branja: 1 min

Pri naravnem vodnem krogu energija sonca spodbuja izhlapevanje vode iz naravnih virov, kot so reke, jezera, morja, rastline. Izhlapela voda se združuje v oblake, ki energijo v obliki dežja pošiljajo nazaj na zemljino površino, ki se združuje v potoke, reke jezera in morja. Tako se naravni vodni krog zaključi.

Klasična prometna sredstva porabljajo energijo ogljikovodikov, ki so nastajala in so shranjena globoko v zemlji več milijonov let. Povsem drugače pa je s prometnimi sredstvi, ki uporabljajo vodik. Ta sredstva izkoriščajo vodik, ki se ga pridobi iz v naravi obstoječe vode. Ob izgorevanju vodika v gorivnih celicah spet nastane voda, ki se jo vrne nazaj v naravni vodni krog. Naravne surovine se torej ne izrablja, trga iz narave, pač pa se je za kratek čas od narave le izposodi.

V TECES in partnerstvu SiEnE to dejstvo »izposoje« igra pomembno vlogo, saj se umešča v njune strateške programske usmeritve in razvojno-tehnološke vsebine na področjih zelenih tehnologij in energetsko učinkovitih rešitev, rabe obnovljivih virov energije, pametnih stavb, naprav in sistemov, oskrbe z energijo, ogrevanje in drugih sorodnih področjih.

Klasična prometna sredstva porabljajo energijo ogljikovodikov za delovanje, ki so nastajala in so shranjena globoko v zemlji več milijonov let. Pri naravnem vodnem krogu energija sonca spodbuja izhlapevanje vode iz naravnih virov, kot so reke, jezera, morja, rastline. Izhlapela voda se združuje v oblake, ki energijo v obliki dežja pošiljajo nazaj na zemljino površino, ki se združuje v potoke, reke jezera in morja. Tako je naravni vodni krog zaključen v relativno kratkem času.

Ljudje potencialno energijo vode že izkoriščamo s hidroelektrarnami in preko tega, recimo, z vozili na električni pogon. Vendar v tem primeru iz vodnega kroga samo jemljemo, se pa vanj ne vključujemo.

Povsem drugače pa je s prometnimi sredstvi, ki uporabljajo vodik. Tu se pridružujemo oziroma vključujemo v naravni vodni krogu. Vodo iz naravnih virov si za kratek čas sposodimo. To vodo s pomočjo pridobljene energije sonca ali vetra z elektrolizo razdelimo na vodik in kisik. Energijo, ki je tako shranjena v vodiku, preko polnilnic prenesemo v prometna sredstva. Gorivne celice v prometnih sredstvih združijo tako pridobljeni vodik s kisikom iz ozračja nazaj v vodo. Pri tem se ustvari električna energija, ki v elektromotorjih pogonskih opravlja delo pogona prometnih sredstev. Nastalo vodo se preko izpuha izpusti nazaj v naravni proces izhlapevanju vode. Tako postanejo prometna sredstva del naravnega vodnega kroga s kratkim časom izposoje vode iz narave in uporabo energije sonca ali vetra. Pri tem je pomembno to, da se ne porablja energije, ki jo je narava pred več milijoni let v obliki ogljikovodikov skrila globoko pod zemljo.

Sorodne objave

Vzpostavljeno pod okriljem

 

mors logoteces logo bw

Prijavite se na naše novice:

SiEnE – Slovensko partnerstvo za energijo in okolje na obrambnem področju

Shranite nastavitve
Nastavitve piškotkov na spletni strani
Na spletni strani uporabljamo piškotke za delovanje določenih funkcij strani. Sprejmete lahko vse piškotke ali samo tiste, ki jih želite.
Sprejmite vse
Zavrnite vse
Preberite več
Youtube
Youtube piškotki za predvajanje.
Youtube
Youtube piškotki za predvajanje.
Sprejmite
Zavrnite
Sistemski piškotki spletnega sistema
Sistemski piškotki
Piškotki, ki zagotavljajo delovanje vseh funkcij na strani.
Sprejmite
Zavrnite
Analytics
Piškoti za analitiko obiska spletnega sistema.
Google Analytics
Piškoti za analitiko obiska spletnega sistema.
Sprejmite
Zavrnite