• TECES
  • INDY
  • SRIP
teces znak bw

Select your language

 

Katere so najpomembnejše kritične surovine v EU obrambnem sektorju?

Čas branja: 2 min

EDA Mat CapTech in IF CEED sta 15.03.2022 organizirala mednarodno spletno delavnico »Circularity of Critical Raw Materials«, na kateri so bile obravnavane kritične surovine (CRM), pomembne za obrambni sektor.

Na delavnici so strokovnjaki identificirali ključne kritične surovine v obrambnem sektorju, se osredotočali na njihovo krožnost, dobavno verigo in okoljske omejitve. Strokovnjaki so razpravljali tudi o optimizaciji trenutnih proizvodnih procesov, inovaciji materialov in alternativnih tehnologijah, ki zahtevajo različne materiale.

Delavnice, ki se jo je udeležilo več kot 70 strokovnjakov s področja materialov in zainteresiranih strani iz držav članic EU in drugih držav, so se udeležili tudi predstavniki SiEnE.

Skupini Evropske obrambne agencije (EDA) Materials CapTech in Inkubacijski forum za krožno gospodarstvo v evropski obrambi – IF CEED (ang. Incubation Forum for Circular Economy in European Defence) sta skupaj organizirala delavnico »Circularity of Critical Raw Materials«. Delavnica je potekala 15.03.2022 preko spleta, medtem ko je od 16.-17.03.2022 potekal 51. Materials CapTech sestanek, ki je bil namenjen izključno njegovim članom.

Namen delavnice je bil identificirati najpomembnejše kritične surovine – CRM (ang. Critical Raw Materials) v obrambnem sektorju. Kritične surovine je Evropska komisija opredelila za tiste, pri katerih obstaja veliko tveganje v zvezi z oskrbo in so za EU velikega gospodarskega pomena (npr. elektronika, okoljska tehnologija, avtomobilska industrija, vesoljska industrija, idr.). Zadnji, četrti seznam iz leta 2020 šteje kar 30 CRM (v letu 2011 identificirati le 14 CRM), pri čemer so med njimi številne, ki so v energetskem sektorju vse pomembnejše, npr. litij in kobalt.

Pri razpravi so se strokovnjaki osredotočali na krožnost kritičnih surovin (ponovna uporaba, reciklabilnost, itd.), dobavne verige in okoljske omejitve (REACH). Strokovnjaki so razpravljali tudi o optimizaciji trenutnih proizvodnih procesovinovaciji materialov in alternativnih tehnologijah, ki zahtevajo različne materiale. Kot zadnja možnost je predlagana zamenjava CRM s krožnimi materiali, ki imajo podobne zmogljivosti in so dobavljivi v EU, vendar bi to pomenilo ustvarjanje popolnoma novih verig vrednosti, ki zahtevajo svoj čas in denar.

Z vpeljavo krožnega gospodarstva na obrambnem območju želi EDA ob podpori držav članic zmanjšati vpliv na okolje (zmanjšati ogljični odtis) in krepiti strateško avtonomijo Evrope s povečanim recikliranjem virov, zmanjšanjem odpadkov in zmanjšanjem odvisnosti Evrope od uvoženih strateških materialov in komponent. Za reševanje teh izzivov so cilji IF CEED inkubirati skupne projekte in njihove konzorcije krožnega gospodarstva, omogočiti transnacionalne inovacijske rešitve in nove poslovne modele ter pripraviti predloge za ublažitev vpliva obrambnega sektorja na okolje.

Spletne delavnice se je udeležilo več kot 70 strokovnjakov s področja materialov in zainteresiranih strani iz držav članic EU in drugih držav. Sestanka so se udeležili tudi predstavniki partnerstva SiEnE, ki z vključevanjem v obrambne programe in verige vrednosti, želi informirati in vključevati slovenske deležnike ter krepiti njihovo mednarodno prepoznavnost.

Dodatne informacije

Če želite več informacij o možnostih vašega sodelovanja v aktivnostih SiEnE in vključevanja v mednarodne aktivnosti, projekte ali dobavne verige, nas kontaktirajte.

 dr. Kim MEZGA .:.  +386 2 333 13 54 .:.  SiEnE@teces.si

Sorodne objave

Vzpostavljeno pod okriljem

 

mors logoteces logo bw

Prijavite se na naše novice:

SiEnE – Slovensko partnerstvo za energijo in okolje na obrambnem področju

Shranite nastavitve
Nastavitve piškotkov na spletni strani
Na spletni strani uporabljamo piškotke za delovanje določenih funkcij strani. Sprejmete lahko vse piškotke ali samo tiste, ki jih želite.
Sprejmite vse
Zavrnite vse
Preberite več
Youtube
Youtube piškotki za predvajanje.
Youtube
Youtube piškotki za predvajanje.
Sprejmite
Zavrnite
Sistemski piškotki spletnega sistema
Sistemski piškotki
Piškotki, ki zagotavljajo delovanje vseh funkcij na strani.
Sprejmite
Zavrnite
Analytics
Piškoti za analitiko obiska spletnega sistema.
Google Analytics
Piškoti za analitiko obiska spletnega sistema.
Sprejmite
Zavrnite